Finanční podporu lze najít v dávkových systémech MPSV, a to v rámci státní sociální podpory nebo v rámci pomoci v hmotné nouzi.
Kdo může získat příspěvek na bydlení?
Nárok má nájemce či vlastník bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem o státní sociální podpoře. Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Dávka se poskytuje bez ohledu na to, zda jde o byt obecní, družstevní, v soukromém vlastnictví nebo bydlení ve vlastním domě. Společně s nájemcem či vlastníkem bytu jsou posuzovány všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu. Náklady na bydlení tvoří nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nebo u bytů družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady. U všech typů bytů dále náklady za plyn, elektřinu, vodné a stočné, odvoz odpadu, centrální vytápění nebo za pevná paliva.
Další informace o ostatních dávkách státní sociální podpory lze získat zde.
Kde lze o příspěvek na bydlení zažádat?
Na úřadu práce podle místa trvalého bydliště.
U všech dávek pomoci v hmotné nouzi se zkoumají sociální a majetkové poměry, a když nejsou osoby bezprostředně ohroženy a mohou po určitou dobu ještě uspokojovat z vlastních prostředků své základní osobní potřeby, nelze je považovat pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi za osoby v hmotné nouzi.
Kdo může zažádat o doplatek na bydlení?
Nárok má vlastník bytu, nebo jiná osoba, která užívá byt na základě smlouvy (např. nájemní, podnájemní), rozhodnutí, nebo jiného právního titulu a po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci, jejichž příjem (popř. příjem společně posuzovaných osob) je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí (resp. částka živobytí společně posuzovaných osob). Další podmínkou je získání nároku na příspěvek na živobytí (lze však učinit výjimku), na rozdíl od příspěvku na bydlení však nemusí mít osoba v daném bytě trvalé bydliště.
Kde lze o doplatek na bydlení zažádat?
Na příslušném úřadu práce.
Jak dlouho mohu na peníze čekat?
Je potřeba si uvědomit, že se nejedná o záležitost jednoho dne, a s tím je potřeba počítat. Dávky jsou pak ale eventuálně vypláceny zpětně k datu podání žádosti.
Pokud se nacházíte v situaci, kdy z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebujete pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb, lze též zažádat o příspěvek na péči.
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Finanční náklady může pomoci snížit příspěvek na zvláštní pomůcku. Příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky zahrnuje i podporu na úpravu bytu, je určen pro těžce postižené osoby a přesně vymezuje, co vše je možné jím financovat. Z příspěvku je možné financovat např. stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC. Kompletní seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku, naleznete ve vyhlášce č. 388/2011 Sb.
Zdroj: MMR