1) Jsou dodávaná okna z prvoplastu nebo z recyklátu?
Pozor na levná okna dodávaná převážně na východní trhy (bohužel pro spoustu nadnárodních společností jsme vnímáni stále jako východ), abyste nekoupili okna vyrobená z tzv. regenerátu neboli recyklátu. Okna jsou na povrchu bílá, nicméně jádro je recyklované. Bez ohledu na jakoukoli reklamní obhajobu dodavatele, který bude tvrdit, že recyklát je „super“ a vydrží a tak dále… Z hlediska fyziky – znovupoužitý materiál má vždy horší pevnostní vlastnosti než prvomateriál. U nás dodáváme vždy výhradně okna z prvoplastu a garantujeme to i smluvně. Pro lepší představu přikládám ukázku pohledu na dva profilové systémy z nichž jeden je v provedení recyklátu a ten druhý je z prvoplastu:
2) Je profilový systém oken ve třídě „A“?
Dalším významným parametrem oken je síla vnější stěny profilu. Ty se dělí do tří tříd A-C. Pokud je profilový systém ve třídě A, znamená to, že síla vnější stěny profilu je 3 mm a profil je tak dostatečně pevný i pro konstrukci složitějších pozic s většími rozměry. Naopak profilové systémy v nižších třídách B a C bývají zpravidla slabší a jejich použití je dostačující pro běžná okna, nicméně pro složitější prvky je potřeba použít buď silnější výztuhy, nebo jiný profilový systém.
3) Záruka 10 let?
Pokud si dodavatel stojí za kvalitou nabízeného zboží a tvrdí, že jeho okna jsou nejkvalitnější, poté neexistuje žádný důvod, proč by nebylo možné poskytnout záruku 10 let na svá okna. Požadujte desetiletou záruku ve smlouvě o dílo. Nižší, zpravidla dodavatelem neodůvodněná záruka 5 let nebo méně, většinou značí, že okna nejsou pravděpodobně z prvoplastu, profil není ve třídě A, a je možné že se výrobce nedržel doporučeného výrobního manuálu dodavatele profilů. Pro každý okenní systém existuje tzv. referenční manuál, který udává minimální výrobní limity (výztuhy, tíha zasklení, kování, atd…) a ty pokud jsou výrobcem dodrženy, tak je možné na systém držet záruku 10 let. V opačném případě by takový dodavatel s případnou reklamací neuspěl a výrobce profilů by tak zamítnul možnost reklamace daného výrobku. Pozor také na takovéto „drobné písmo“ ve smlouvě, asi tušíte o čem mluvím – může se stát, že dostanete kupříkladu 10 let na barvostálost profilu, ale poté třeba na kování dostanete záruku 2 roky, což postrádá očekávaný smysl. Je to stejná anabáze jako dostat na novou Škodu Octavii 10 let záruku na karoserii, a na motor prvních 10 000 km. Kování je nejčastěji namáhanou součástí okna, určitě doporučuji si toto ohlídat.
4) Izolační skla – jak jsou doopravdy silné a jak moc izolují?
Při porovnávání konkurenčních nabídek doporučuji sledovat i jaký typ dvojskla či trojskla Vám firmy nabízejí. Může se stát, že dostanete nabídku kupříkladu na trojsklo 4-10-4-10-4, které bude mít U= 0,9 W/m2K a přitom i když půjde o trojsklo, bude mít jen o jednu desetinu lepší koeficient prostupu tepla, než dvojsklo. U nás máte již ve standardu izolační trojsklo šířky 44 mm (4-16-4-16-4 mm, U=0,6 W/m2K), které se využívá především pro nízkoenergetické domy. Cenový rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem už není až toliko velký a navíc ho zaplatíte pouze jednou, přitom s ním šetříte každým rokem.
5) Jaký typem kování jsou okna osazena?
Je dobré dávat přednost renomovaným výrobcům kování – ideálně s velkoobchodním zastoupením přímo v ČR. Naše okna obsahují celoobvodové kování ROTO NT s protikorozní úpravou Nanosil
6) Jedná se o renomovaný profilový systém oken? Nebo se jedná o neznámý levný výrobek?
Zde doporučuji orientovat se především podle renomovaných značek profilových systémů. Dá se říci, že pokud zvolíte například okna z německých profilu VEKA, SALAMANDER, či REHAU, bude to nejspíš dobrá volba. Tyto systémy u nás realizuje spousta firem, je na ně dostupný kompletní systém náhradních komponent a mají v tuzemsku obchodní zastoupení. Naopak bych se na Vašem místě úplně vyhnul neznačkovým systémům importovaných do naší země ze vzdálenějších lokalit. Pokud se Vám stane, že budete v budoucnu potřebovat servis, a daná firma přestane s takovým dodavatelem spolupracovat, vzniká komplikace v podobě nemožnosti reklamace takového výrobku. A pátrání po zdroji bývá často velmi komplikované. (Příklady některých systémů: Profilink – Bulharsko, Teraplast – Rumunsko, Avantgarde Dobroplast – Polsko)
7) Jaký je typ těsnění? –Doporučujeme si ověřit, jaký typ těsnění Vám konkurence nabízí. Často se jedná o černé těsnění. Zde je důležité, jakým těsněním bude profil osazen a jakým způsobem je do profilu vloženo. V našem případě profilový systém SALAMANDER osazujeme šedým (v případě barevného provedení černým)silikonovým těsněním, které je vsazované do vyprofilované drážky (není tedy lepené!) a díky tomu je možné jej po 10-15 letech vyměnit za nové. Ještě důležitá věc – černé těsnění na bázi obyčejné gumy velmi brzy steří a může i špinit profil (nepříjemné zejména z důvodu nutnosti okna častěji umývat).
A nakonec nezapomeňte na reference jednotlivých firem, jsou to přímé zkušenosti z realizovaných zakázek, což hodně napoví … J. Věřím, že pro Vás tyto rady budou přínosem.
Zdroj: Ryzí Domov a.s.