Bojujete s nedostatkem místa ve svém rodinném domku i na zahradě? Každoročně řešíte to samé – kam uskladníte během zimy nebo i v průběhu roku zahradní nábytek, sekačku, gril, zahradní nebo bazénové příslušenství? Řešením může být pořízení zahradního domku.
Dnes jsou zahradní domky oblíbené nejen u zahrádkářů, ale také u majitelů rodinných domů. Poskytují totiž další prostor pro skladování. Využití nacházejí u velkých i menších zahrad, často se používají například v chatkařských a zahrádkářských oblastech, kde není možné získat stavební povolení pro větší stavbu. U staveb do 25 m2 se stavební povolení netýká.
Než si vyberete konkrétní zahradní domek pro vaši zahradu, je potřeba si uvědomit, k čemu nám bude sloužit. Pokud byste sáhli bez rozmyslu po prvním zahradním domku, časem byste mohli litovat, že jste nevybrali úplně správně.
V dnešní době je k dostání celá řada zahradní domků a každý lze využít k něčemu jinému. Je třeba si tedy položit otázky, jestli budete využívat domek jako skladovací prostor na různé náčiní, nebo byste spíše preferovali takový, ve kterém budete moci čas od času přespat nebo ho využít k posezení s přáteli?
Účelové zahradní domky – tento druh domků slouží jako skladovací prostor, podle velikosti se v něm dá uskladnit nářadí, zahradní technika, nábytek a další příslušenství, které je nutné mít na zahradě po ruce. Tyto domky se vyrábějí většinou z plastu, plechu nebo dřeva.
Zahradní domky s širším využitím – jsou v podstatě chatky, které lze využít kromě skladovacích prostorů také na občasné přespání. Většina takovýchto domků bývá dostupná do rozměru 12 m2, ale samozřejmě se dají pořídit i ve větších rozměrech. Zahradní domky s širším využití jsou většinou doplněna o dveře, okna a další příslušenství.
Když už máte jasno, k čemu budete zahradní domek využívat, přichází jeho výběr. Na co se tedy při výběru zaměřit? Určitě na velikost, která je velmi důležitá, a potom také na použitý materiál a samotný vzhled.
Tu pravou velikost je potřeba si opravdu rozmyslet. Proč? Aby po čase nedošlo k tomu, že zjistíte, že jste vybrali příliš malý domek, který pak už horko těžko zvětšíte. Pečlivě se tedy zamyslete, co vše v něm budete chtít uskladnit.
Zda se bude jednat jen o nářadí a pár drobností, nebo k tomu ještě přibude zahradní nábytek, technika, gril a další věci. Doporučujeme vše sepsat na papír. Můžete zkusit vytvořit i nákres, který vám pomůže lépe si představit potřebný prostor a s tím související velikost.
V případě, že máte v plánu pořídit zahradní domek do zahrádkářské/chalupářské oblasti, kde chcete se svoji rodinou trávit čas, pak by domek měl odpovídat evropskému typu stavby. Vyžadujete-li komfort, doporučujeme pořídit větší zahradní domek.
Když už máte představu o velikosti, je na řadě výběr vhodného materiálu. Nejčastěji jsou k dostání domky z plastu, plechu a dřeva a každý z těchto materiálů má jiné vlastnosti, výhody i nevýhody.
plechové zahradní domky – bývají ryze účelové a využívají se převážně k uskladnění všeho potřebného. Plech je materiál, který je lehký, bezúdržbový a odolný vůči nepříznivým venkovním podmínkám. Plechové domky se velmi dobře instalují a dnes se dají pořídit v mnoha zajímavých barvách a odstínech imitujících dřevo.
plastové zahradní domky – jsou lehké, bezúdržbové a odolné jako plech. Plastové zahradní domky se postaví opravdu rychle. Mají poměrně nízkou hmotnost, takže u nich může být problém s případnou stabilitou.
dřevěné zahradní domky – díky svému přírodnímu vzhledu zapadnou do každé zahrady. Jsou stabilní. Kvůli použitému dřevu je nutná každoroční impregnace, která dřevo ochrání před nepříznivým počasím a venkovními vlivy.
Máte-li jasno ve velikosti i materiálů, doporučujeme se zamyslet také nad samotným vzhledem. Ten by měl totiž ladit jak se zahradou, tak i se stylem domu či garáže.
Zdroj: bydleniaz.cz; foto: imgeditor.com.